Koncerty, wystawy

PAŁAC ŻELEŃSKICH – WIECZÓR Z GITARĄ I WIOLONCZELĄ

NIEDZIELA 10 MARCA, GODZ. 17.00

 

Fundacja im. Władysława Żeleńskiego serdecznie zaprasza w niedzielę 10 marca o godzinie 17.00 do pałacu w Grodkowicach (powiat wielicki, gmina Kłaj) na koncert, w którym usłyszymy GITARĘ I WIOLONCZELĘ.

Wystąpią:

HANNA NIEBORAK – wiolonczela i KRZYSZTOF NIEBORAK – gitara.

 

W programie utwory znane i nieznane w wersjach na gitarę solo oraz w duecie z wiolonczelą: m.in. opracowania muzyki klasycznej, filmowej a także popularnej – z Ameryki Południowej, Hiszpanii i Polski.

 

Duet istnieje od jesieni 2018 roku. Ma charakter rodzinny bowiem tworzy go ojciec z córką. Krzysztof Nieborak jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Po studiach przez dwa lata doskonalił grę w Wyższym Instytucie Sztuki w Hawanie. Nagrał kilkanaście pyt (solowych oraz z innymi wykonawcami). Jest organizatorem koncertów i festiwali. Występował w kilku krajach europejskich oraz na Kubie i w Meksyku.

Hanna Nieborak to studentka krakowskiej Akademii Muzycznej oraz Krakowskiej Szkoły Artystycznej (aktorstwo). Od kilku lat jest wolontariuszką na festiwalu filmowym „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu. Wraz z kwartetem smyczkowym Akademii Muzycznej zdobyła główne nagrody na konkursach na Słowacji i w Polsce.

więcej »

Fundacja im. Władysława Żeleńskiego oraz Wójt Gminy Kłaj zapraszają w niedzielę 18 listopada o godz. 18.00 do Pałacu Żeleńskich na koncert pt. „Władysław Żeleński – kompozytor czasów dążeń niepodległościowych”, poświęcony muzyce tego wielkiego twórcy narodowego rodem z Grodkowic. W tym roku odbędą się na terenie Małopolski trzy takie koncerty: w Grodkowicach,  w Miechowie oraz w Krakowie (w dworze Czeczów).

 

Wykonawcy: Wiktoria Zawistowska – mezzosopran, Marta Trybulec – sopran, Witold Wrona – tenor, Sławomir Cierpik – fortepian, Ireneusz Trybulec – prowadzenie. W programie muzyka wokalna i fortepianowa. Wykonane zostaną m.in. utwory nagrane na płytę „Władysław Żeleński – Songs, Duets”, wydaną przez polsko-angielską firmę fonograficzną „Acte Prealable”.

 

Władysław Żeleński tworzył w okresie od powstania styczniowego aż do chwili odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Był jednym z niewielu kompozytorów XIX-wiecznych, którzy dożyli wolnej Polski. Jego pieśń „Czarna sukienka”, odnosząca się do dramatu powstania styczniowego, rozpowszechniła się w II połowie XIX wieku stając się artystycznym symbolem tego wielkiego narodowego zrywu niepodległościowego. Sam  Żeleński zamierzał wziąć czynny udział w powstaniu, jednak bliscy towarzysze stanowczo mu to odradzili, uświadamiając, że jego walka o niepodległość ma polegać na czym innym: winien zagrzewać do czynu i rozbudzać patriotyzm za pomocą komponowanej muzyki. I taką właśnie była jego twórczość na przestrzeni drugiej połowy XIX wieku. Wkroczył on z tym bogatym dorobkiem artystycznym do oswobodzonej Polski, pisząc na tę okoliczność „Marsza dla szwoleżerów polskich” dedykowanego odrodzonemu Wojsku Polskiemu.

 

Patronat honorowy: Wójt Gminy Kłaj

Patronaty medialne: Radio Kraków, Portal „Bochnianin”.

 

 

więcej »

Zapraszamy w niedzielę 10 czerwca o godz. 18.00 do pałacu Żeleńskich na niecodzienny koncert: wystąpi wirtuoz gitary basowej i elektrycznej KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI, legendarny muzyk związany w przeszłości z grupami "Laboratorium", "Air Condition", "String Connection", "Republika", "Krzak", "Wilki", oraz z Markiem Grechutą, Ewą Bem, Grzegorzem Ciechowskim, Marylą Rodowicz, Johnem Porterem i in.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia bezpośrednio przed koncertem.
Rezerwacja – tel. 609 612 044.

więcej »

Fundacja im. Władysława Żeleńskiego zaprasza w niedzielę 3 grudnia o godz. 18.00 do Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach (gmina Kłaj, powiat wielicki) na koncert muzyki chóralnej WŁADYSŁAWA ŻELEŃSKIEGO, kompozytora pochodzącego z Grodkowic. Finalizuje on serię koncertów na terenie Krakowa i Małopolski, promujących postać i...

więcej »

Majątek ziemski rodziny Żeleńskich w Grodkowicach historię swą wiąże przede wszystkim z rolnictwem. Jednak sprawy kultury ciągle przewijały się w dziejach tej rodziny. Już żyjący w I poł. XIX w. Marcjan Żeleński (zamordowany w 1846 r. podczas rzezi galicyjskiej) był znanym w okolicy pianistą amatorem, próbującym także...

więcej »

Koncerty pn. „Muzyka w Pałacu Żeleńskich” oraz „Spotkania w Pałacu Żeleńskich” odbywają się tutaj od 1997 roku. Ich inicjatorami są Marta i Ireneusz Trybulcowie sprawujący kierownictwo artystyczne.

więcej »

31.05.2015 roku, godz. 18:00 - Koncert uczniów Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Czasławiu w ramach cyklu: "Muzyka w Pałacu Żeleńskich" pod kierownictwem artystycznym Marty i Ireneusza Trybulców. 

Wstęp wolny!

więcej »

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy do Pałacu Żeleńskich na kolejny koncert z cyklu: "Wieczory z muzyką Władysława Żeleńskiego".

Poniżej zdjęcia z koncertu, który odbył się 15 listopada 2015 roku.

więcej »

15 oraz 22.11. 2015 r. w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach odbędzie się koncert z cyklu: "Wieczory z muzyką w Pałacu Żeleńskich".

więcej »
« poprzednia 1 następna »