KONCERT WŁADYSŁAW ŻELEŃSKI - KOMPOZYTOR CZASÓW DĄŻEŃ NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH

Fundacja im. Władysława Żeleńskiego oraz Wójt Gminy Kłaj zapraszają w niedzielę 18 listopada o godz. 18.00 do Pałacu Żeleńskich na koncert pt. „Władysław Żeleński – kompozytor czasów dążeń niepodległościowych”, poświęcony muzyce tego wielkiego twórcy narodowego rodem z Grodkowic. W tym roku odbędą się na terenie Małopolski trzy takie koncerty: w Grodkowicach,  w Miechowie oraz w Krakowie (w dworze Czeczów).

 

Wykonawcy: Wiktoria Zawistowska – mezzosopran, Marta Trybulec – sopran, Witold Wrona – tenor, Sławomir Cierpik – fortepian, Ireneusz Trybulec – prowadzenie. W programie muzyka wokalna i fortepianowa. Wykonane zostaną m.in. utwory nagrane na płytę „Władysław Żeleński – Songs, Duets”, wydaną przez polsko-angielską firmę fonograficzną „Acte Prealable”.

 

Władysław Żeleński tworzył w okresie od powstania styczniowego aż do chwili odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Był jednym z niewielu kompozytorów XIX-wiecznych, którzy dożyli wolnej Polski. Jego pieśń „Czarna sukienka”, odnosząca się do dramatu powstania styczniowego, rozpowszechniła się w II połowie XIX wieku stając się artystycznym symbolem tego wielkiego narodowego zrywu niepodległościowego. Sam  Żeleński zamierzał wziąć czynny udział w powstaniu, jednak bliscy towarzysze stanowczo mu to odradzili, uświadamiając, że jego walka o niepodległość ma polegać na czym innym: winien zagrzewać do czynu i rozbudzać patriotyzm za pomocą komponowanej muzyki. I taką właśnie była jego twórczość na przestrzeni drugiej połowy XIX wieku. Wkroczył on z tym bogatym dorobkiem artystycznym do oswobodzonej Polski, pisząc na tę okoliczność „Marsza dla szwoleżerów polskich” dedykowanego odrodzonemu Wojsku Polskiemu.

 

Patronat honorowy: Wójt Gminy Kłaj

Patronaty medialne: Radio Kraków, Portal „Bochnianin”.