O miejscu

Pałac Żeleńskich to jeden z ciekawszych zabytków w powiecie wielickim. Zbudowany został w 1902 r. a zaprojektował go znany architekt, Teodor Talowski. Grodkowice (woj. małopolskie, powiat wielicki, gm. Kłaj) położone są ok. 25 km na wschód od Krakowa, pomiędzy Wieliczką a Bochnią, w pobliżu głównej trasy komunikacyjnej E40 biegnącej w kierunku Tarnowa oraz autostrady A4 (15 minut jazdy samochodem z Krakowa).

Budynek pałacu, otoczony zielenią, zlokalizowany jest w części parkowej dużego areału ziemskiego, będącego dawną, prywatną posiadłością. Położony jest na wzniesieniu, widocznym w niedalekiej odległości z szosy krakowsko-tarnowskiej (ok. 1 km).

Z pałacowego wzgórza rozpościera się widok na Puszczę Niepołomicką i Pogórze. W dni pogodne można nawet zobaczyć szczyty Trzech Koron w Pieninach. W pobliżu przepływa rzeka Raba okalając malowniczo widoczne w oddali wzgórze Chełm. Można tu dojechać zarówno samochodem prywatnym jak i często kursującymi trasą E 4 busami; można też dojść z pobliskich stacji kolejowych Szarów i Kłaj.

W parku dworskim zabytkowe, rzadkie drzewa, a na skraju, w miejscu dawnej bramy, krzyż żelazny z odlanym napisem: „Boże przebacz im bo nie wiedza co czynią”, upamiętniający zamordowanie podczas rabacji galicyjskiej w 1846 r. Marcjana Żeleńskiego. Nieopodal zabytkowe stajnie oraz serownik.

W pobliżu ciekawe miejsca do zwiedzania: kopalnie soli - w Wieliczce i Bochni, zamki w Niepołomicach i w Wiśniczu, XIII-wieczny klasztor w Staniątkach, Puszcza Niepołomicka z ośrodkiem hodowli żubrów, obserwatorium astronomiczne w Niepołomicach, muzeum w Bochni, muzeum Jana Matejki w Wiśniczu, barokowo-klasycystyczny kościół w Chełmie posadowiony na malowniczym wzniesieniu w zakolu Raby, gotycki kościół w Łapczycy (XIV w.) na nadrabskim wzgórzu, Niegowić – pierwsza parafia Karola Wojtyły (późniejszego papieża - Jana Pawła II), Pierzchowiec – miejsce urodzenia gen. Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów (pomnik), miejsca widokowe: Chełm, Łapczyca.